تفاوت کنکور وزارت علوم با کنکور وزارت بهداشت

یکی از مهمترین سوالات داوطلبان کنکور ارشد روانشناسی در مورد شرکت در کنکور وزارت علوم و یا کنکور وزارت بهداشت است که مطالعه توضیحات زیر می‌تواند راهنمای مناسبی برای انتخاب درست باشد:

مدرک کارشناسی:

تمام داوطلبان علاقمند به رشته روانشناسی با مدرک کارشناسی مرتبط و یا غیرمرتبط می‌توانند با ثبت نام در مجموعه روانشناسی(کد 1133) در کنکور وزارت علوم شرکت کرده و در زمان انتخاب رشته نیز می‌توانند از بین 8 گرایش مجموعه روانشناسی گرایش مورد نظر خود را انتخاب کنند. شرکت در کنکور وزارت علوم هیچ محدودیتی ندارد و تمام داوطلبان تغییر رشته‌ای می‌توانند در مقطع کارشناسی ارشد رشته روانشناسی به تحصیل بپردازند.

مدارک تحصیلی مورد پذیرش جهت شرکت در کنکور وزارت بهداشت برای شرکت در کنکور ارشد رشته روانشناسی محدود به رشته‌های مرتبط است و داوطلبان با مدرک کارشناسی غیرمرتبط نمی‌توانند در کنکور وزارت بهداشت شرکت کنند.

منابع کنکور ارشد:

منابع کنکور ارشد وزارت علوم از طرف این سازمان به طور رسمی اعلام نمی‌شود و منابع در هر سال با توجه به سوالات کنکورهای سراسری سال‌های گذشته انتخاب می‌شوند، منابع کنکور ارشد وزارت  بهداشت توسط مرکز سنجش آموزش پزشکی کشور در هر سال به طور مشخص اعلام می‌شود.

تاریخ برگزاری کنکور ارشد:

کنکور وزارت علوم معمولاً در اردبیهشت ماه و کنکور وزارت بهداشت در تیر ماه برگزار می‌شود.

آموزش‌های کاربردی:

آموزش رشته روانشناسی بالینی در وزارت بهداشت تخصصی‌تر و شامل واحدهای عملی و کارآموزی است، آموزش‌های عملی رشته روانشناسی بالینی وزارت علوم به صورت محدودتری ارائه می‌شوند.

ظرفیت پذیرش:

ظرفیت پذیرش رشته روانشناسی در کنکور وزارت بهداشت کمتر از وزارت علوم است ( تقریباً 60 نفر در کل کشور )، در سال 1397ظرفیت کل پذیرش رشته روانشناسی بالینی( تمام گرایش‌ها) در وزارت علوم 365 نفر بوده است.

 

جدول رشته امتحانی و مدارک مورد پذیرش و منابع مجموعه روانشناسی در کنکور وزارت بهداشت: