زبان تخصصی روانشناسی
تیر ۱۷, ۱۳۹۷
برنامه‌ریزی برای کنکور ارشد روانشناسی
تیر ۲۲, ۱۳۹۷
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

همواره در جلسات مشاوره بر روی این موضوع تاکید می‌شود که اگر فصلی را برای اولین بار مطالعه می‌کنید، روش مطالعه شما باید مفهومی باشد. اما مطالعه مفهومی چه تفاوتی با سایر روش‌های مطالعه دارد؟

مهمترین نکته در مورد مطالعه مفهومی، تاکید بر یادگیری به جای صرفاً حفظ کردن مطالب است.

بنابراین هنگام مطالعه یاد بگیرید، حفظ نکنید !

در مطالعه مفهومی، همزمان با خواندن مطالب؛ باید مفاهیم را به خودتان توضیح بدهید. دقیقاً مانند یک کلاس درس اما با این تفاوت که این بار شما هم در نقش معلم و هم در نقش یک دانشجو هستید. مانند یک معلم سختکوش سعی کنید مطالب را به زبانی آسانتر توضیح بدهید و مانند یک دانشجوی کنجکاو سوالاتی را در مورد مفاهیم درس مطرح کنید.

در حین مطالعه فعال باشید، از تجسم مطالب و تصویر سازی ذهنی استفاده کنید و برای یادگیری بهتر، مطالب جدید را به مطالبی که قبلاً مطالعه کرده‌اید ربط بدهید. این روش در مورد درس‌های رشته روانشناسی که مطالب شبیه به هم و تکراری دارند بسیار کاربردی و مفید است.

برای مثال اگر فصل جدید در مورد نظریه فروید است و شما این نظریه را قبلاً در کتاب دیگری نیز مطالعه کرده‌اید از توضیحات کتاب قبلی برای یادگیری دقیق‌تر مطالب جدید استفاده کنید.

به این نکته نیز توجه کنید که در مطالعه اول نیازی به یادداشت برداری نیست اما اگر عادت به این کار دارید تنها نکات خیلی مهم را در یک کاغذ یادداشت کنید.

روش مطالعه مفهومی شاید در نگاه اول روشی وقت گیر به نظر برسد و شما این عقیده را داشته باشد که باید از همان ابتدا تمام مطالب را حفظ کنید و در همان مطالعه اول نیز به یادگیری کامل برسید. اما فراموش نکنید که حفظ کردن ریز به ریز مطالب در بلند مدت و با بیشتر شدن حجم مطالب دیگر کاربردی نخواهد داشت و مطالب را به سرعت از یاد خواهید برد. فهمیدن عمیق و کلی مطالب به شما کمک می‌کند که در مرورهای بعدی بتوانید هر بار بدون فراموشی اصل مطلب به جزییات آن اضافه کنید تا به تدریج به یادگیری کامل برسید.

 

 

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *